Козова

Sightseeing. Цікаві місця Трохи з Історії Козови

Історія містечка не така вже і мала, як це здається на перший погляд. Вперше в історичних джерелах згадується у 1440 році як власність Богдана Скарбка, гербу Абданк. Потім Козова була власністю Бучацьких, потім Синявських. І вже з 16 ст. це була власність великого роду Потоцьких.

Назва Козова походить від слова "коза". Мешканці давньої Козови випасали багато кіз на пасовищах, й ту оболонь у долині річки Коропець так і називали «козине болото». Нині на цьому місці став.

Замок в Козові :)

Взагалі матеріалу про Козівський замок мізерно мало, і деякі зі згадок мають певні протиріччя.

Замок побудував Потоцький на початку XVI ст. Де саме він знаходився - між Коропцем та його протокою на пагорбі. На карті на карті Ф. фон Міга за 1779-1782 рр. можемо навіть побачити де саме він був. Півтора століття обороняв замок Козову від постійних нападів турків та татар, а це було 1575, 1589, 1621, 1626, та 1667 рр.

Ульріх фон Вердум (Ulrich von Werdum), мандрівник та мемуарист, який здійснив чотири подорожі територією нинішньої України, Козову відвідав у листопаді 1672 року за 5 років після останнього татарського спустошення козівського замку. То ж в своїх мемуарах він згадує за нього так: «pusty kasztel z walacymi sie walami z ziemi i fosami, na nich kilka warownych bokow i tyle palisad, ile potrzeba do obrony przed Tatarami» (що в перекладі виглядає як, «порожній замок з розваленими земляними валами та ровами, кількома укріпленими сторонами на них і стільки частоколів, скільки потрібно для захисту від татар»). Це не дивно, у наслідок остання битва у жовтні 1667 року під Підгайцями, татарсько-турецькі війська спалили й зруйнували й Козову як місто і її замок. Після цього твердиня втратила своє оборонне значення і її більше не відновлювали.

У 1755 році власниками Козови стають Август Фредерик Мошинський (August Fryderyk Moszyński гербу Nałęcz) та Теофілія Потоцька-Мошинська (Tejoila Potocka). Вони також володіли і Заваловим, де теж був замок, але не зберігся.

Мошинські навряд чи відбудовували старий замок, але натомість поруч зводять палац. Чи зведений він був на основі однієї з замкових споруд невідомо, але приміщення має підвал з товстими стінами та арковими перекриттями. То ж переходимо до палацу.

Церква Успіння Пресвятої Богородиці

Цей храм вважається найстарійшим зі збережених в Козові, він був побудований у 1885 році у класичному стилі, а освячений за 9 років пізніше.

Перший розпис храму виконав український художник-реаліст, портретист Теофіл Копистинський.

При церкві діяла перша в окрузі "Просвіта", "Пласт" та товариство "Українська молодь - Христові". Парафію відвідували митрополит Андрей Шептицький, кир Никита Будка, о. Андрій Бандера (батько Степана Бандери), о. Амврозій Крушельницький, кир Михаїл Сабрига, кир Василій Семенюк.

Під час Першої Світової війни росіяни розмістили у храмі шпиталь і табір полонених. В радянський період діяла православна церква. з 90-их років до побудови нової церкви, храм ділили православні та греко-католикі.

У 2015 році у вікнах козівського храму встановили вітражі із зображеннями блаженного єпископа Никити Будки та слуги Божого ієрея Андрія Бандери, якого репресувала радянська влада. Його мордували та катували, хотіли примусити відректися від віри, потім вбили, але де поховали досі невідомо.

Як повідомляє надпис на плиті біля церкви "З цієї парафії вийшов римо-католицький епископ Маркіян Трофим'як та багато священників." А ще важлива інформація, що у храмі зберігається ікона Богородиці "Квіт Нев'янучий" 17 століття та мощу св. Йосафата.

Синагога

В Козові існувала доволі велика юдейська спільнота. Звісно, що як і у будь-якому містечку Галичини, тут існували і їх молебні будинки. На ХХ ст. в Козові була дерев’яна синагога, а вже потім її було вирішено замінити на нову – цегельну. Так у 1930 році в Козові розпочали будівництво нової синагоги За радянські часи тут був кінотеатр. Про синагогу я дізналася випадково. Бо доводилося просто випитувати, що ж є старого в Козові, які є старі будівлі. Так мене підвели до нічим непримітної будівлі. Синагога не зберегла жодного елементу, радянські часи її спотворили до невпізнання. Воно й недивно, тут а часи радянської окупації діяв кінотеатр. З 2013 року тут розпочалися ремонтні роботи. За планами тут має розміщуватися музей. На 2021 рік роботи тривали.

Старий цвинтар в Козові

Старе кладовище у Козові розташоване неподалік від центру, там є і польські поховання.

Стара забудова міста

вілла Свистунів

Памятникі в Козові

Біля церкви Успіння Пресвятої Богородиці розташований дуже красивий сумний пам’ятник на честь Небесної сотні. Він вважається найбільшим в Україні на честь цих героїв.

Мітки: Тернопільська область, церкви, синагоги, синагоги та кенаси, міська архітектура, парки, дендропарки, замки, фортифікаційні споруди, палаци та садиби, палаци, садиби, промислові об'єкти,