Козина

Церква св. Параскеви

Церква у селі Козина, Тернопільської області відноситься до хатнього типу, вона була зведена у XVIII ст., деякі джерела датують церкву 1730 роком.

Кожен раз коли бачиш подібні пам’ятки не знаєш чи побачиш їх такими ще раз. Не зіпсованими, виплеканими. В Козині знали, що Параскевська церква - самобутня пам’ятка. За збереження покрівлі з дерев’яного гонту окрема подяка! Цей храм в Козині – пам’ятка архітектури національного значення - витвір майстрів подільської школи дерев'яної архітектури. Хоча візуально нам нагадує буковинські храми. І недарма, як я вже зазначала вище – храм хатнього типу.

Дерев'яна, тричастинна, хатнього типу. Всі три зруби рівноширокі та рівновисокі, накриті загальним скатним дахом з ґонтовою покрівлею. У плані неф, бабинець і апсида прямокутні, орієнтовані довгою стороною поперек поздовжньої осі споруди. Неф перекритий тригранним рубаним склепінням, три стіни бабинця і апсиди, за винятком тих, хто межує з нефом, переходять в інтер'єрі в залом, зашитий стелею. Бабинець просторово поєднаний із нефом високою напівциркульною аркою-вирізом.

За декілька метрів від храму стоїть дзвіниця. Колись на подвір’ї була стара дерев’яна. Тепер же на службу кличуть дзвонами з мурованої дзвіниці.

Щодо дати тут трохи є білі плями. Вважається що церква була зведена 1730, але вона не збереглася і згоріла. Тоді 1864 р. з дубового дерева була збудована новий храм. А от на табличці храму зазначено, що 1864 року Параскевську церкву лише відремонтували.

У 1993 році церкву було передано греко-католицькій громаді. А наступного рокупамятку архітектури було відреставровано. Наступний ремонт, в наслудок якого храм набув синього кольору відбувся 2010 року.

Мітки: Тернопільська область, дерев'яні храми, церкви,