Пам'ятки Гримайлова. Що подивитися
- Синагога (мур.) XIX ст.
- Церква Покрови Пресвятої Богородиці (мур.) 1806
- Житловий будинок (мур.) XIX ст.
- Руїни замку-палацу (мур.) XIX ст.
- Парк XIX ст.
Розпочнемо зі збережених пам'яток старовинного Гримайлова.
Церква Покрови Пресвятої Богородиці була зведена у стилі пізнього бароко з елементами ренесансу замість дерев’яної однойменної церкви, яка згоріла у 1804 році. Фронтон прикрашають скульптури Пресвятої Богородиці, янголів та святих апостолів Петра та Павла.
Храм постраждав під час Першої світової війни і його відновили завдяки пожертвам. Стіни відновленої церкви у 1928 році розписав професор Павло Ковжун.
Після другої світової війни, 1946 року , коли Українську Греко-Католицьку Церкву було ліквідовано, гримайлівський храм став підпорядковуватися РПЦ.
З 1991 року церкву ділили почергово УГКЦ та УАПЦ.
2004 року - храм був наново розписаний, а 2012 року дах будівлі замінили на металевий.
Покровська Церква є пам'яткою архітектури місцевого значення.
Синагога
Синагога в Грималові - нині руїна. А колись цей храм XVII ст. входив до оборонних споруд міста.
А нині це кістяк будівлі без даху – лишилися стіни у товщину метр – півтора. Ще донедавна були решітки на вікнах, але з за декілька років майже всі були вибиті та вкрадені. В середині будівлі можна помітити залишки арон га-кодешу – "священної арки" чи "священої ковчегу" – місця, де зберігалися сувої Тори.
Цікаво, що наприкінці ХІХ ст. та й на початку ХХ ст., Гримайлів був таким собі єврейським містечком на Поділлі. Більше половини населення – були іудеї. Як зазначає сайт «Мій Штетл», 1923 року було відкрито школу з викладанням на ідиш.
Це друга старовинна пам’ятка у Гримайлові і настільки ганебно занедбана.
Синагога в Гримайлові могла б стати частиною "Маршруту іудейськими пам’ятками Тернопілля"
В Копичинцях в будівлі синагоги розмістили автовокзал, а от у синагозі в Гусятині був музей, потім тривалий час будівля була кинута напризволяще. У сусідній області – Хмельницькій, у містечку Сатанів синагога могла повторити долю Гримайлівської, але, на щастя, знайшлися меценати та врятували храм. А от синагоги в Гримайлові, Пробіжній та Струсові стоять без даху, лише голі стіни. На жаль, без термінового втручання, майбутнього у цих руїн немає.
Замок
У Гримайлові оборонну твердиню у XVII ст. зводив Мацей Лудзіцький. За декілька століть у жорстокі період воєн він зазнавав руйнацій, але відновлювався. Переходив з рук в руки різних родів - Сенявських, Любомирських, Жевуських.
Нове життя замку розпочалося , коли його у 1840 році перебудували на палац власник Нікорович. Як це описує Іван Крип'якевич: «замок мав вигляд великого будинку, збудованого в квадрат з чотирма баштами по рогах. При перебудові було знесено три крила і дві баніти, залишилося лише південне крило у вигляді прямокутника, висотою у три поверхи, з останніми двома баштами по боках і фронтоном до півночі».
Останніми власниками замку-палацу була родина Пінінських. За майже сто років палац не змінювався. Будівлю замку-палацу прикрашала триповерхова годинникова вежа з готичними стрілчатими вікнами та куполоподібним дахом, який увінчувала куля зі шпицею, на який майорів родинний прапор . Чотириспадовий дах, покритий черепицею накривав палац. Фронтон прикрашав герб власників.
Замок-палац оточувала територія в 14 га зеленого парку з різними насадженнями. Оточував парк кам'яний мур, його залишки ми можемо спостерігати з західної сторони. Парк нині здичавів. І це єдине, що лишилося від його колишньої величі.
Під час Другої Світової війни палац був пошкоджений бомбою, а після війни він перебував в стані руїни, і його розібрали. Деякі матеріали використали при будівництві дороги.
Десь в парку збереглися підвальні рештки палацу, які досить проблематично віднайти через хащі. Зі східної частини парку маємо рештки в’їзної брами в маєток.
Я маю сумніви чи позначати ті підвальні рештки від замку в Гримайлові як "замок". Тому обмежуся іншими тегами для цієї сторінки. Тим не менш, завдяки фотографіям ми можемо знати, як виглядав він раніше. Сумна втрата пам'ятки.
В Гримайлівському парку серед хащів самотньо стоїть пам’ятник видатному український фізику та електротехніку, винахіднику та одному із першовідкривачів Х-променів (ще задовго до В. Рентгена) Івану Пулюю, який народився у Гримайлові. Іван Пулюй - був професором і ректором Німецької вищої технічної школи в Празі, державним радником з електротехніки Королівства Богемія і Маркграфства Моравія, членом Наукового товариства імені Шевченка, почесним членом Віденського електротехнічного товариств. Музей на батьківщині вченого розміщено в кімнаті при загальноосвітній школі Гримайлова, за адресою вулиця Пилипа Орлика, 20
Костел
Костел в Гримайлові був зведений у XVIII ст. На жаль, храм було знищено у 80-их рр ХХ ст. Тоді теж ще так практикувалося, до таких же знищених в майжі ті часи можна віднести і костел в Козові.