Вишнівець

Sightseeing. Цікаві місця Що подивитися у Вишнівці

Вишнівець – вважався великою та багатою магнатською резиденцією на Волині. Колишнє родове гніздо князів Вишневецьких. Нині Вишнівець затишне та зелене місто на Тернопіллі, яке відоме своїм неперевершеним палацовим комплексом, старовинною церквою та руїнами костелу (територіально розташований католицький храм у Старому Вишнівці)

  • Вишнівецький замок-палац
  • Вишнівецький парк при палаці
  • Церква Вознесіння Господнього
  • Церква святої Трійці, деревяна
  • Колишня будівля синагоги

Sightseeing. Цікаві місця Історична довідка

1395 року – перша згадка про Вишнівець в контексті передачі земель. Вишнівець , як і декілька містечок (Брацлав, Вінницю, Сокілець та Кременець) отримав син литовського князя Ольґерда – князь Новгород-Сіверський Дмитро Корибут. Його позбавляють земель Сіверського уділу. Натомість він отримує землі на Поділлі. Дмитро Корибут зводить замок у Збаражі та Старому Вишнівці , але з часом постає нова фортифікація на протилежному березі мальовничої річки Горинь.

У квітні 1512 року відбувся великий бій під Вишнівцем. Військо литовське й польське під командуванням Костянтина Острозького, в якому був Михайло Вишневецький виступило проти 26-тисячної орди Манглі-Гірея. Битва закінчилася перемогою Острозького над татарами. Тоді було звільнено 14 тисяч бранців з ясиру.

З Вишнівця походить князь Дмитро Байда Вишнівецький, засновник Низового козацтва Запорізького. Яким славетним був Байда у народі, таким же проклятим був інший представник роду Вишнівецьких – Ярема. Але чи так то було? Ієремія-Михайло народився 1612 року. Вчився у Львівському єзуїтському колегіумі (тут вчився, до речі й Богдан Хмельницький) вивчав фортифікаційну справу у Нідерландах. 1630-и рр. року він і зводить на основі старого замку новий, більш укріплений. Ярема першим з роду Вишнівецьких перейшов із православ’я в католицизм. Але, він не утискає православ’я. Наприклад, маючи Мгар, що на Полтавщині в свої маєтках віддає його монахам(православним), жоден з існуючих православних храмів в його маєтностях не був окатоличеним. Більш того, за заповітом підзамкова церква у Вишнівці лишається православною.

За Яреми Вишневецького був і зведений монастир кармелітів, який входив в оборонну систему міста.

Не дуже вдалі , але вже дуже старі фотографії за версень 2005 року. Як тільки розпочиналася реставрація Вишнівецького замку. Зараз звісно палацовий комплекс виглядає зовсім інакше! Сподіваюся побачити на власні очі.

Замок-палац

Михайло-Серватій останній представник роду Вишневецьких у 1720 році замок перебудовує на палац. Після смерті Михайла палац переходить у власність родини Мнішків. Вони роблять з з палацу справжню розкішну резиденцію магнатів. Поруч влаштовано величезний парк у італійському стилі, закладений відомим майстром садово-паркового мистецтва Денісом Макклером. П парк прикрашають статуї, альтанки, квітники.

Палац побудований в класичному стилі, П-подібний в плані, двоповерховий, у виступах (ризалітах) - трьохповерховий. Фасади виділені в композиціях безфронтовими портіками тосканського ордеру. Увагу привертає й головний вхід - над ним трикутний фронтон оздоблений ліпниною.

Кажуть, що один з власників Вишнівецького палацу у так звані «скажені» шахи, де замість шахів були люди, кріпаки.

У роки першої світової війни палацовий ансамбль значно був пошкоджений, але у 20-их роках відбудований, при чому у відновленні палацу приймав участь архітектор Владислав Городецький. Наступна світова війна теж задала чималої шкоди палацу. І знову палац-замок було реставровано та відновлено. Нова реставрація розпочалася як раз на мій візит до Вишнівця у 2005 році. Тоді палацу надано статус Національного заповідника «Замки Тернопілля». Вартує додати що до цього заповідника входять ще оборонні споруди в наступних містах: Збараж, Скалат, Теребовля, Чортків, Підзамочок, Микулинці, Золотий Потік, Язловець, Кривче.

Нині палац у Вишнівці це потужний туристичний об'єкт, який вартує обовязково відвідати. Тим більше, що саме "музейних" замків в Тернопільській області такого масштабу лише є у Збаражі, більшість тернопільських замків перебуває у руїні.

Історія про відновлення Дзеркальної зали у Винівецькому палаці надана у сюжеті від ТІРК Тернопіль 1

Мітки: Тернопільська область, замки, фортифікаційні споруди, церкви, млини, дерев'яні храми,