Жабиня

Sightseeing. Цікаві місця Що цікавого подивитися в Жабині

  • В Жабині є старовинний храм, що зведений на основі середньовічного замочку.
  • Руїни костелу
  • Памятники

Перші згадки про село Жабиня датуються 1469 роком. Одна з версій походження назви проста - колись на місці села було болота, де жила величезна колонія жаб ;)

Церква Вознесіння Господнього

Оборонна церква в Жабині згадується під 1636 рік. Про це свідчить надпис на плиті, що покладена над старим входом: «Священиком Жабинським Михайлом перероблено Дім Божий Р.Б. 1636 р.».

Вважається, що церква була перероблена з невеликого замочку, що колись у XVI ст. був в Жабині. Він, ймовірно, грав роль арсеналу, порохівні тощо. Храм має вузькі вікна, їх мало, також ми бачимо, що стіни в храмі доволі товсті.

Спочатку це була православна церква, а з XVIII століття і до 1946 року храм належав УКГЦ. В Жабині в ХІХ ст. парафія підпорядковувалася Кальне, в Жабині проживало 389 греко-католиків. Потім, з забороною УКГЦ церкву закрили. З 1987 року тут діяла РПЦ, і тільки з набуттям незалежності України, храм знову став належати УГКЦ. Тоді ж розпочалася реставрація церкви. Були зроблені нові розписи інтер’єру, які робили художники-мешканці села.

Тепер, звісно зі всіма прибудовами, зовнішнім тинькуванням-шубою важко оцінити давність та історичну значимість храму. Поруч з храмом стоїть стара та колись повністю дерев’яна триярусна дзвіниця XVIII ст., яку вже спотворюють сучасними матеріалами. Це, звісно, ґвалт! Чомусь останнім часом УГКЦ налаштована псувати історичні архітектурні пам'ятки України.

Поруч з давнім храмом - сільський цвинтар, на ньому могила Українських Січових Стрільців. Поруч з ним символічна могила Борцям за волю України.

Не так давно до церкви була прокладена гарна дорога. Також створено красиву Хресну дорогу.

Сторінка Церкви Вознесіння Господнього в селі Жабиня свідчить про доволі активне життя громади

https://www.facebook.com/profi...

Sightseeing. Цікаві місця Руїни костелу

У центрі села у 1936 році був зведений костел. Як повідомляє таблиця над входом до храму Костел був побудований на честь 50-річчя капеланства Болеслава Твардовського, архієпископа Львівського Його стан бажає кращого. Наприкінці ХІХ ст. в Жабині проживало 120 римо-католиків. Певно зараз й нікого не має. В радянські часи будівлю храму пристосували під господарські потреби. Тривалий час храм стояв без даху. У 2023 році я вже побачила храм з дахом, всередині теж велися певні роботи.

Неподалік Жабині памятка історії - пагорб з хрестом на могилі загиблих оборонців Поморянського замку (ця твердиня розташована в кількох кілометрах від Жабині - 5 км по прямій і 8 км автошляхом) та села Жабиня від військ турецького паші Ібрагіма Шишмана і кримського хана Селім-Гірея у липні 1675 р.

Ще є в селі пам'ятник на честь скасування панщини в Галичині 1848 р., також скульптури Матері Божої кінця XIX ст.

Цікаво чи збереглася будівля старої 1-класної школи, яка була закладена 1857 році.

Вартує додати, що в Жабині шанують народні традиції, справляють Різдво, ходять Вертеп, святкують Маланку.

Мітки: Тернопільська область, церкви, оборонні храми, костели, костели, кірхи та реформаторські храми, руїни,