Бронниця

Sightseeing. Цікаві місця Що цікавого у Бронниці?

Садиба Вітгенштейна, печера Бабина дюрка, гарні краєвиди на Дністер

Бронниця - село в Могилів-Подільському районі Вінницької області.

Садиба Вітгенштейна

У 2008 році про Бронницю я написала так "Непозначене в путівниках село Могилів-Подільського району відоме більшості як прикордонний пропускний пункт до Молдови. Населення становить всього 1268 осіб. Але у Бронниці, яка розташована на скелястих берегах Дністра знаходяться одні з найбільших у Придністров'ї печери. В них переховувалися мешканці ще під час турецько-татарських нападів та під час інших війн. "Історія міст і сіл" повідомляє про існування фортеці. Фортецю тут я не знайшла. Але от за допомогою свого супутника Бориса Олександровича, який мені відкривав Вінниччину, побачила в парку садибу фельдмаршала Петра Вітгенштейна. Він був учасником війни 1812 року, командувачем 2-ї російської армії.»

Петро Християнович російський воєначальник німецького походження, його батько був на російській службі за царювання Єлизавети Петрівни, був генералом російської армії.

Після того, як він вийшов у відставку, оселився в своєму маєтку у селі Кам'янка (зараз це Молдова) і серйозно почав займатися виноробством. Замовив спеціальні виноградні лози та запросив на Поділля виноградарів з Німеччини. Було побудовано виноробний завод з на тоді найсучаснішим обладнанням. Місце свого проживання він перетворив на курорт, де відпочівальники смакували вино та кумис. Наскільки часто він бував у Бронниці невідомо. Але йомовірно, що й Бронниця його зацікавила саме джерелами мінеральних вод.

Печера Бабина дюрка

Якщо пройти далі у напрямку Дністра, то можна знайти печеру під назвою «Бабина дюра»

Як пише Гульдман Віктор Карлович у своїй праці «Памятники старины в Подолии»:

В селі Бронниця, під горою, напроти ріки Дністер, на приватній садибі існує земляний хід, щось схоже на погреб, який має в довжину 2 сажні та в ширину 1 сажень. Хід цей має у місцевих назву «Бабина дира». У 60-их рока власних маєтку Вітгенштейн проводив дослідження, та знайшов там людський череп, залізну сокирку та приблизно 3 аршини мідної проволоки.

Печера, як показали дослідження має як мінімум два виходи. В більшості її довжини , висота складає майже повний зріст людини, ходи доволі широкі. В основі печери пісковик, в якому зустрічаються мушлі. Лише на початку в печері вапняк... Печера ця довга, можливо з кілометр. В печері є розгалуження. При описах Придністровських містечок завжди згадується, що люди ховалися від набігів ворогів в печерах. Ймовірно й ця печера могла бути створена як раз для таких випадків. Але в описах печера, та й на власні очі не видно якихось приміщень для тривалого перебування.

Увага! Печера має на стелі хоч і давні, але розломи. Основний матеріал – пісковик. Лазити далеко в печері без спеціального спорядження та страховки, команди– категорично не вартує. Існує ймовірність завалів. Те, що колись лазили діти за часів існування санаторію, не аргумент, що печера не аварійна. Тим більш що вже траплялися випадки, що люди блукали в ній.

При вході в колишній маєток та вже колишній санаторій раніше був біля воріт магазинчик, де можна було придбати

хлоридно-натрієву мінеральну воду малої мінералізації «Бронничанка». На території санаторію були бювети. Що зараз? Повна руйнація! Дивно так... мати під боком якщо не золото, то хоч срібну жилу, і цим не користуватися...

Два зображення Бронниці авторства Наполеона Орди

Мітки: Вінницька область, палаци, краєвиди, печери, палаци та садиби,