Шпиків

та його замок-палац

Sightseeing. Цікаві місця Що цікавого в Шпикові

В Шпикові доживає свій вік замок Свейковського, XVIII ст. 2019 року обвалилася єдина вціліла вежа

Щодо назви

Чи то шпик на базарах від мешканців цього поселення був дуже смачний чи

то напроти - "ошептувати" (ображати, посварити) любили, але набуло поселення назву Шпиків, про що свідчать листи князя Олександра князю Федору Четвертинському

Історична довідка про Шпиків

Перша згадка про Шпиків в документах XVI ст. під назвою Ошпиків., де йдеться мова про те, що 1507 року власником Шпикова був Семен Кішка. У 1546 році Шпиків згадується вже як центр Краснянської волості, а в документах другої половини XVI ст. можна зустрінути згадку про Шпиківську волость. Частину Шпикові Іван Кішка 1586 року продає князу Острозькому.

1602 року Шпиків входить до Вінницького повіту Брацлавського воєводства

З 1613 року містечко стає власністю родини Замойських.

У 1711 в Шпикові зупинявся цар Петро І Під час Прутського походу

Замок-палац

Шпиків був власністю Потоцьких. Потім через Октавію - доньку Щасного Потоцького, Шпиків став власністю роду Свейковських.

1760 р. воєвода брацлавський Леонард Марцин Свєйковський будує у Шпикові замок-палац. Це були чотири однакові будинки з наріжними (більш декоративними) й надбрамними вежами. Сам замок ніколи не підлягав обороні. Замок палац був побудований за часи Щасного. За рахунок місцевого рельєфу замок мав один та два поверхи. Всі будівлі що виходять у двір замку мають один поверх, окрім надбрамної вежі. Над вежею колись височів шпиль.

По стороні що виходить до озера, всередині пусті закинуті приміщення

Роздивляючись на літографію Наполеона Орди, розчаруватися у вигляді сучасного замку-палацу дуже легко. Але маємо те, що маємо

Нащадок Леонарда Свєкойвського - Леон у 1865 році продав Шпиків камер-юнкеру російського двору Миколі Петровичу Балашову. Це був справжній підприємець… Балашов утворює протягом 1864-1884 рр. великий Шпиківський маєток М.П. Балашова в результаті купівлі земель у Шпикові, Левківцях, Рахни-Лісових, Стоянах, Великій та Малій Вулигах. Землі він потім здавав в оренду... колишнім власникам. На кінець ХІХ Балашови були один з найбагатших родів в Російській імперії, їм належало багато земель в її різних куточках.

Син Миколи Петровича – Петро у 1900-1909 рр. був предводителем дворянства Брацлавського повіту Подільської губернії.

Микола Балашов профінансував будівництво лікарні у 1898 році та її утримання. Право на безкоштовне лікування мали не лише працівники маєтку, а й жителі навколишніх сіл.

М.П. Балашов фінансував місцеві церкви, також постійно виділяв кошти на будівництво церковно-приходських шкіл.

Що ще було та є в Шпикові?

Неподалік від замку будівля в еклектичному стилі - будинок керуючого маєтком, зведений за проектом В. Городецького.48.78628, 28.56984

Неподалік від замку, ледь не у 200 метрів від замку ще донедавна існували рештки цукрового заводу, побудованого у ХІХ ст . Цукроварню зводив у 1844 році Леон Свєкойвський, а розбудував Микола Балашов. При чому проект заводу теж розробляв Владислав Городецький. Завод був удосконалений й гарною, на той час, найсучаснішою технікою. Його продукція за кордон. Завод неодноразово брав участь у всеросійських виставках, де був нагороджений бронзовими та срібною медалями.

Також у Шпикові ще на початку ХХ ст. діяли цегельний завод й паровий млин.

Мітки: Вінницька область, замки, промислова архітектура, фортифікаційні споруди, садиби, палаци та садиби,