Теклине

Вітряк в Теклине

Дерев’яний вітряк в Теклине - взірець для інших, як треба чинити з пам’ятками праці та побуту українців. Про вітряки я вже писала в статті «Старовинні млини України», зокрема, зазначала, що в звичайному селі на Черкащині відновили старовинний млин.

Вітряк 1907 року був реставрований безпосередньо небайдужими мешканцями села, також до доброї справи долучилось Володимирівське лісництво на чолі з лісничим Олександром Кисилічиним та майстром лісу Петром Ярошенком, не залишився осторонь Віктор Демиденко. Як повідомляє голова Балаклеївської ОТГ Ростислав Ситнік млин поставила родина Манько, а саме Василь Михайлович. І от пан Демиденко та Ярошенко, як пише видання Рідна Черкащина є прямими нащадками тої родини. Млин служив до середини ХХ ст.

Як розповідає Петро Ярошенко: «Колись у селі було аж 14 вітряків. Саме біля них минуло моє й моїх ровесників дитинство. Захотілося врятувати бодай один, щоби онукам було що показати». І це дійсно мотивація та приклад для інших.


Ще у 2019 році журналіст Олександр Слєпцовський ставив питання в соцмережах та мас-медіа про збереження вітряка.


Тоді стан вітряка був незадовільний: «Ось бачимо сліди багаття: у лічених метрах від дерев’яного вітряка. Неподалік валяються друзки: помітно, що палили щось з того, що було частиною самого вітряка. Може, смажили шашлики? Чому б і ні? Навіщо шукати дрова, коли вони поруч: бери, ламай і пали.
Металева вісь давно зникла, вирло лежить напівзгнилим… Стоїть серед поля колишній трудар-вітряк нікому не потрібним, всіма забутим. Ані таблички, ані огорожі, ані порядку. Будь-який заїжджий покидьок, будь-яка необережність – і він буде назавжди знищений. Або просто завалиться під напором вітрів, які як колись, так і тепер вирують посеред полів і добре знають, що цей богатир нині перетворився на немічного старого, якого штовхни легенько – і його немає. Невже нам цього хочеться?..»

І ці питання були не риторичні: «Невже у них не здригається душа і не болить серце за те, що цей історичний об’єкт, який міг би стати гордістю Смілянщини, однією з місцевих «фішок», стоїть бездоглядний, сплюндрований, всіма забутий?» На щастя, їх почули та дійсно взялися за збереження пам’ятки села.

Отже продовж 20 року кипіла робота й вже навесні 2021 року вітряк приведено до музейного вигляду, тобто він не робочий, але цілком експозиційний елемент. В планах громади було навіть створення аудіогіду. Цікаво, що про територію навколо млина не забули - облагородили, посадили квіти. В травні 2021 року це були красиві тюльпани.

Це дуже живописне та модним словом – «інстаграмне» місце. Хороша локація для фотосесії. Раджу заїхати обов’язково. Вітряк добре видно з траси, хоча розташований біля поля.

Цікаво, що в Теклинському лісництві було відновлено й три старі криниці. Поставили над ними дерев’яні навіси, встановили таблички, провели хімічний аналіз води.

Мітки: вітряки, млини, Черкаська область,