Гримайлів

Sightseeing. Цікаві місця Пам'ятки Гримайлова. Що подивитися

Церква Покрови Пресвятої Богородиці була зведена у стилі пізнього бароко з елементами ренесансу замість дерев’яної однойменної церкви, яка згоріла у 1804 році. Фронтон прикрашають скульптури Пресвятої Богородиці, янголів та святих апостолів Петра та Павла.

Храм постраждав під час Першої світової війни і його відновили завдяки пожертвам. Стіни відновленої церкви у 1928 році розписав професор Павло Ковжун.

Після другої світової війни, 1946 року , коли Українську Греко-Католицьку Церкву було ліквідовано, гримайлівський храм став підпорядковуватися РПЦ. З 1991 року церкву ділили почергово УГКЦ та УАПЦ.

2004 року - храм був наново розписаний, а 2012 року дах будівлі замінили на металевий.

Покровська Церква є пам'яткою архітектури місцевого значення.

З 1991 року церкву ділили почергово УГКЦ та УАПЦ.

2004 року - храм був наново розписаний, а 2012 року дах будівлі замінили на металевий.

Покровська Церква є пам'яткою архітектури місцевого значення.

Синагога в Грималові - нині руїна. А колись цей храм XVII ст. входив до оборонних споруд міста.

А нині це кістяк будівлі без даху – лишилися стіни у товщину метр – півтора. Ще донедавна були решітки на вікнах, але з за декілька років майже всі були вибиті та вкрадені. В середині будівлі можна помітити залишки арон га-кодешу – "священної арки" чи "священої ковчегу" – місця, де зберігалися сувої Тори.

Цікаво, що наприкінці ХІХ ст. та й на початку ХХ ст., Гримайлів був таким собі єврейським містечком на Поділлі. Більше половини населення – були іудеї. Як зазначає сайт «Мій Штетл», 1923 року було відкрито школу з викладанням на ідиш.

Це друга старовинна пам’ятка у Гримайлові і настільки ганебно занедбана.

Синагога в Гримайлові могла б стати частиною "Маршруту іудейськими пам’ятками Тернопілля"

В Копичинцях в будівлі синагоги розмістили автовокзал, а от в Гусятині був музей, потім тривалий час будівля була кинута напризволяще. У сусідній області – Хмельницькій, у містечку Сатанів синагога могла повторити долю Гримайлівської, але, на щастя, знайшлися меценати та врятували храм. А от синагоги в Гримайлові, Пробіжній та Струсові стоять без даху, лише голі стіни. На жаль, без термінового втручання, майбутнього у цих руїн немає.

Замок

У Гримайлові оборону твердиню у XVII ст. зводив Мацей Лудзіцький. За декілька століть у жорстокі період воєн він зазнавав руйнацій, але відновлювався. Переходив з рук в руки різних родів - Сенявських, Любомирських, Жевуських.

Нове життя замку розпочалося , коли його у 1840 році перебудували на палац власник Нікорович. Як це описує Іван Крип'якевич: «замок мав вигляд великого будинку, збудованого в квадрат з чотирма баштами по рогах. При перебудові було знесено три крила і дві баніти, залишилося лише південне крило у вигляді прямокутника, висотою у три поверхи, з останніми двома баштами по боках і фронтоном до півночі».

Останніми власниками замку-палацу була родина Пінінських. За майже сто років палац не змінювався. Будівлю замку-палацу прикрашала триповерхова годинникова вежа з готичними стрілчатими вікнами та куполоподібним дахом, який увінчувала куля зі шпицею, на який майорів родинний прапор . Чотириспадовий дах, покритий черепицею накривав палац. Фронтон прикрашав герб власників.

Замку-палац оточувала територія в 14 га зеленого парку з різними насадженнями. Оточував парк кам'яний мур, його залишки ми можемо спостерігати з західної сторони. Парк нині здичавів. і це єдине що лишилося від колишньої величі. Десь в парку збереглися підвальні рештки палацу, які досить проблематично віднайти через хащі. Зі східної частини парку маємо рештки в’їзної брами в маєток.

Під час Другої Світової війни палац був пошкоджений бомбою, а після війни він перебував в стані руїни, і його розібрали. Деякі матеріали використали при будівництві дороги.

Я маю сумніви чи позначати рештки як замок в Гримайлові на сайті. Тому обмежуся іншими тегами для цієї сторінки. Тим не менш завдяки фотографіям ми можемо знати, як виглядав він раніше Але якось досить сумно.

В Гримайлівському парку серед хащів самотньо стоїть пам’ятник видатному український фізику та електротехніку, винахіднику та одному із першовідкривачів Х-променів (ще задовго до В. Рентгена) Івану Пулюю, який народився у Гримайлові. Іван Пулюй - був професором і ректором Німецької вищої технічної школи в Празі, державним радником з електротехніки Королівства Богемія і Маркграфства Моравія, членом Наукового товариства імені Шевченка, почесним членом Віденського електротехнічного товариств.

Костел

Костел в Гримайлові був зведений у XVIII ст. На жаль, храм було знищено у 80-их рр ХХ ст. Тоді теж ще так практикувалося, до таких же знищених в майжі ті часи можна віднести і костел в Козові.

Мітки: Тернопільська область, синагоги, синагоги та кенаси, парки, руїни, церкви, втрачені замки, втрачені храми,