Наварія

Nawaria

В Наварію можна поїхати відпочити на мальовниче озеро - у відпочинковий комплекс або сплавитися навіть на байдарках. Справжні пооцінувачі архітектурної старовини поїдуть до Наварії, щоб помилуватися витвором архітектора Бернарда Меретина.

Костел Внебовзяття Пресвятої Діви Марії

Костел в Наварії був зведений бароковому стилі за проєктом відомого архітектора Бернарда Меретина.

Ще у XVII столітті в храмі зберігалися мощі реліквії того самого святого Валентина, на його честь був освячений й бічний вівтар.

Але історія римокатолицької парафії Наварії починається ще на початку XVII століття. Тоді в Наварії існував деревяний костел, який був знищиний під час нападу кримських татар. Храм відбудували, але нова споруда довго не проіснувала, в 1630 році храм згорів. 1641 року розпочалося будівництво мурованого костелу, яке фундувала Ельжбета Гумницька з Зимній Воді. За чотири роки католицьку церкву освятили, але вже 1648 року храму постраждав від козаків Богдана Хмельницького. Хоча його відбудували святиню, але стан з роками тільки погіршувався. Отже, у 1740-их рр. на кошти родини Венявських розпочали будівництво нової святині.


Костел був недіючим в період з 1946 року до 1991 року. Певний час використовували приміщення храму як склад. Деякі предмети з костелу відвезли до костелу в Ураж, Польща

У плані храм це тринавна чотиристовпна базиліка з п'ятикутною апсидою і симетрично розміщеними квадратовими бічними приміщеннями. Головний фасад завершено високим бароковим фронтоном, який прикрашають білокам'яні вази. В оформленні фасадів застосовано коринфський ордер.

Одно'ярусна дзвіниця стоїть на південний захід від головного фасаду костелу. Зведена за проєктом відомого львівського архітектора і скульптора Петра Полейовського. Споруда зведена з цегли, в плані вона прямокутна, верх завершується розвинутим бароковим фронтоном з одним пройомом для дзвону. Дзвіниця декорована пілястрами, карнизами складного профілю, вазами та іншими деталями.

Вважається що цей архітектурний ансамбль належить до львівської архітектурної школи.

У пресвітерії збереглися ілюзіоністські картини Антоніо Тавелліо близько 1770 року із зображеннями біблійних сцен і картушами гербів засновників: Роха та Урсули Венявських. Серед оздоблення – три дерев’яні вівтарі та чотири сповідальні , а також мармуровий надгробок фундаторки попереднього храму шляхтички Ельжбети Гумніцької в пресвітерії.

Sightseeing. Цікаві місця Історично-географічна довідка

За 10 км від Львова розташоване давнє село з прекрасною назвою Наварія. Уперше згадується у письмових джерелах у ХVІ ст. Наприкінці XVI століття, очевидно, виник перший герб Наварії — замкова стіна з воротами та з трьома баштами.

Наприкінці XVI — початку XVIII століття Наварія була містечком Руського воєводства. До 1772 року належала Речі Посполитої. В період 1772–1918 – у складі Австро-Угорщини, 1918–19 – ЗУНР, та в період 1919–39 – під владою Польщі. З 1939 року у складі СРСР.

1578 року король Стефан Баторій надав Наварії магдебурзьке право і привілеї з дозволом на проведення торгівлі, що мало великий вплив на розвиток містечка. 1758 польський король Авґуст ІІІ Фрідріх дозволив проводити 9 ярмарків на рік.

Озеро Наварія - штучна водойма, яка має офіційну назву Щирецьке водосховище і було створене для технічних потреб у 1949 році. Середня глибина — 3,60 м, максимальна — 7,80 м. Довжина — 4,7 км, найбільша ширина — 0,42 км. Нині використовується і як рекреаційна зона, а також любителями рибалки

Що ще є старовинного в Наварії?

В Наварії також є ще один мурований храм - церкву Зіслання Святого Духа. Споруда звели 1872 року на місці старої дерев’яної церкви Пресвятої Трійці (1754 р.).

Якщо ви бачите, що інформація на цій сторінці неточна або неповна, значить ви знаєте більше. Тож допоможіть, поділіться знаннями. Напишіть лист з уточненнями чи зауваженнями або цікавими фактами про це місце на адресу:landmarks.in.ua@ukr.net Якщо ж ви побачили орфографічні помилки або одруківки, теж пишіть - я виправлю.

Мітки: Львівська область, костели, костели, кірхи та реформаторські храми,