Тернопіль

Терновий вінок Поділля

Тернопіль... Затишне з зеленими кучерями парків та блакитними очима озера місто. Стародавнє і сучасне, світле, квітуче. Як майже всі західноукраїнські міста має обов'язковий набір: храми різних парафій, замок, згадку про синагогу та декілька храмів, чисті вулиці та привітні мешканців, недорогі кафе з колоритним меню смачних страв.

Першою згадкою про місто є королівський дозвіл Сигізмундом І у 1540р. Яну Тарновському, каштелянові Краківському, на спорудження замку над Серетом. Так розпочалося життя міста Тернопіль, хоча справедливо буде зауважити, що на місті Тернополя існувало поселення Сопільче (чи Топільче) ще з давньогалицьких часів, а дослідження археологами околиць міста свідчать про те, що тут були поселення ще доби мезоліту та трипільської культури. Так чи інакше, але історія стародавнього міста завжди пов'язана з історією її охоронця - фортеці.

 

Головні визначні місця Тернополя

 


Старий замок

49.55331, 25.58757Точні координати на карті Google

Адреса: вул. Замкова, 12 Роки побудови: 1540-1548 рр

 

Оборонні вали оточували місто на півдні, з заходу на північ захищав місто став. Замок був споруджений за вісім років. Добудовував і укріплював його вже син Яна Тарнавського - Христофор. Оборонні укріплення міста мали в плані прямокутник. На кутах валу стояли дві оборонні вежі, одна з них –  Кушнірська знаходилася неподалік Воздвиженської церкви, яка і зараз височіє над ставом, друга – Шевська –  десь на території парку ім. Шевченка.

 

 

Яким було місто та замок у 70 роки XVIIст. ми можемо дізнатися з записів відомого мандрівника Ульріха Вердума:"...спадкова власність пана Конєцпольського, Долинського старости. Лежить біля схилу згаданого пологого пагорба. З трьох боків його оточує велике озеро і розлогі болота. Четвертий бік захищений від поля досить широким ровом та обведений валом із двома масивними вежами на кутах і однією посередині, яка заодно служить брамою. Замок височіє з північного заходу від міста, саме посередині ставу, має великі, побудовані в італійському стилі будівлі з каменю: мури і вежі на заході й півдні боронять замок навіть там, де навколо тягнеться озеро. Від міста знаходиться сухий рів із земляним валом і частоколом".

 

 

Страшні роки 1575, 1589, 1672 для українських земель не обішли й Тернопіль, але самим фатальним виявився 1675 р., коли тривала декілька тижнів облога міста турками на чолі з пашою Ібрагімом Шишманом. Тоді після невдалого штурму Теребовлянського замку, розлючений ворог зруйнував вщент Тернопільський замок, підірвав вежі і спустив воду зі ставу. Коли землі стали у складі Речі Посполітої власник замку Собеський провів ремонтні роботи, але зовсім інше життя надав твердині Франциськ Коритовський.

Він прибрав всі фортифікаційні елементи будівлі, і замок перетворився на палац. Він оточувався звичайним кам'яним муром з брамою, на пілонах якої були герби власника та його дружини, над цими гербами були маски левів. Таким замок-палац можна було бачити ще на початку ХХ століття.

 

 

Коли Тернопіль знаходився під владою царської Росії (1810-1815) палац перетворився на... казино, а ще тут, в просторих замкових залах проводилися бали. Але замку судилося недовге світське життя, вже 1843 рку його приміщення зайняли військові під казарми, і займали їх аж до 1939 року. Замок дуже постраждав під час Першої світової війни, горів в 1917, але найбільшої шкоди завдали бої під час Другої світової між радянськими та німецькими солдатами. Саме Старий замок був останнім опорним пунктом фашистів. Дев'ять днів замок палав, заливався хімічними речовинами, підривався і був під обстрілом. Звісно від замку лишилися руїни, і тільки в 1957р. було прийнято рішення про відбудову замку і пристосування його під спортивну школу, яка діяла там досить тривалий час..

Хоча реставраційні ідеї місцевих культурних діячів дають надію, що старовинний замок знову оживе як музей

 

 

Воздвиженська (Надставна) церква

49.55098, 25.58302Точні координати на карті Google

Адреса: вул. Над Ставом, 16, роки зведення XVI-XVII ст. 

Прогулюючись від замку вздовж озера бачимо староруську церкву Воздвиження Чесного Христа, більш відомою під народною назвою "Церква над ставом". І хоча, вперше в документах вона згадується в грамоті князя Острозького від 1570 р., цілком йомвірно, що церква була побудована на місці ще більш старої, яка існувала ще за часів князювання Данила Галицького. В церкві Чесного Христа зберігалося старовинне Євангеліє, надруковане у Вільно 1649 року. Також тут зберігалася чудотворна ікона Пречистої Діви. Церква за народними переказами не раз ставала рятівницею населення міста від турецько-татарських нападів.


Церква Різдва Христового

49.55058, 25.59236 Точні координати на карті Google

1602-1608 рр. вул. Руська, 22

 

В один рядок сивої давнини зі згаданими замком та церквою постає церква Різдва Христового, або, як її називають в народі, «Середня». Перша згадка про дерев'яну церкву датується 1566 роком. Нова кам'яна церква зведена 1602-1608 рр., яка була зведена під керівництвом майстра на ім'я Леонтій. Навіть й сьогодні видно оборонний вид церкви - храм входив у оборонну лінію Тернополя.

За переказами, у Середній церкві молився під час визвольної війни Богдан Хмельницький.

18 листопада 1918 року у храмі присягали на вірність Українській державі співробітники окружної військової команди та командири частин.

В тернопільський церкві Різдва Христового зберігається ікона Пречистої Діви, яка спочатку перебувала в церкві Чесного Христа. В церкву Різдва Христова її передала родина Маркевича, ікона тривалий час перебувала в цієї родини і раптово почала «плакати», тоді її перенесли в Надставну церкву, але і там ікона «плакала», свій «спокій» вона знайшла у Середній церкві.

Костел монастиря домініканців

1749-1779 рр. вул. Гетьмана Сагайдачного, 10
Келії монастиря домініканів 1749—1779 рр. вул. Гетьмана Сагайдачного, 14

Мітки: Тернопільська область, Замки, Костели, Церкви, міська архітектура, некрополь, парки, природна пам'ятка, будинки