Дерев'яні храми України

найцікавіші, найгарніші, найдавніші, найбільші

Дерев’яні храми займають особливу ланку в архітектурній та культурній спадщині України. Як і в усьому світі, де природа не пожаліла створити лісові масиви, так і в Україні деревяні храми зводилися з давніх давен. І це логічно, так як дерево було один з найзручніших, найдешевших та найулюбленіших матеріалів для будівництва, та й швидкість зведення храму теж грала неаби яку роль. Що й казати, в наші часи ми теж можемо спостерігати зведення нових сучасних дерев’яних храмів.

Дерево – унікальний матеріал, він нагадує нам про життя, про плинність часу, він нагадує нам про тепло оселі. Дерево, як матеріал хоч й міцний, але такий беззахисний проти природних стихій та людського втручання. Але саме з під рук майстрів з дерева народжуються справжні шедеври.

Дерев’яне зодчество в Україні стосується безпосередньо й будівництва дерев’яних храмів. На теренах України, першим засвідченим християнським храмом з дерева була церква на Подолі в Києва, яка була освячена на честь пророка Іллі. Перша згадка датується 944 роком. Але, звісно, до цього існували язичницькі храми . І в місцевостях де якісна деревина була доступною, зазвичай її використовували для зведення сакральних будівель до періоду християнства на Русі. Також розкопки у Крилосі (Івано-Франківська область) виявили місцезнаходження двох дерев’яних церков, від яких лишився тільки мурований фундамент.

На цей час найдавнішими збереженими в Україні дерев’яними церквами вважаються дві закарпатські красуні, одна з них зведена у стилі мармароської готики, а друга зберегла навіть оборонні риси у своєму вигляді. Це

  • Церква святителя Миколая у селі Середнє Водяне. Два зруби храму датуються аж 1428 роком.
  • Церква Миколая Чудотворця у селі Колодне. Дату зведення цього храму відносять 1470 роком.

Як вже зрозуміло, збереглося у тих регіонах, де менше за часом панувала радянська окупація - «червона чума», і ніколи не панували закони Російської імперії, які забороняли відновлення старих церков, а будівництво нових відбувалося згідно прийнятому однотипному проекту, так звані «епархіалки». Отже на Галичині та Закарпатті збереглася більшість стародавніх храмів. Хоча й тут були деякі обмеження з боку Австро-Угорщини, яка змінювала навіть старі церкви на так званий «терезіанський тип». Зі загальної кількості храмів зберіглося десять, які були зведені протягом XV століття!

З унікальним та цікавим проектом Михайла Сиромаха, який створив цілу базу втрачених на Закарпатті церков можна ознайомитися тут На його сайті, ви можете ознайомитися з описами, прочитати історію знищених церков, подивитися старі фотографії та малюнки втрачених храмів, які існували на території Закарпатської області, зокрема і тих, що були знищені недавно.

Справжнім порятунком для деяких дерев’яних храмів стало їх перенесення в так звані "скансени" – музеї просто неба. У 60-70 ті рр. ХХ ст. були засновані музеї народної архітектури та побуту в Пирогові (Київ), у Шевченківському Гаю (Львів), Переяславі, Чернівцях та Ужгороді. У такі музеї з різних регіонів країни завозилися різні експонати – хати, церкви, млини, зокрема й дерев’яні культові споруди.

За основою побудови, тобто за планом дерев’яні храми можна поділити на наступні типи за кількістю зрубів:

  • Прямокутна, хатнього типу
  • Тризрубна – найпоширеніший вид в Україні.
  • Також п’ятидільні
  • Менш поширеними були семидільні
  • Рідкість – дев’ятидільні (На фото втрачений деревяний дев’ятидільний собор Медведівського Пустинно-Миколаївського монастиря на Черкащині )

За регіонами та стилями побудови дерев’яні храми в Україні можна умовно поділити на такі:

  • Хатній тип (розповсюджений на Буковині)
  • Бойківський стиль
  • Волинський стиль
  • Галицький стиль
  • Гуцульський стиль
  • Лемківський стиль
  • Стиль мармароської готики
  • Модерн
  • Наддніпрянщина
  • Подільський стиль
  • Слобожанщина

У розмові за дерев’яні храми України неможливо не згадати титанічну працю історика архітектури та мистецтвознавця Стефана Таранушенка.

Вклад Стефана Таранушенка величезний. Він досліджував та по можливості рятував архітектурні пам’ятки Слобожанщини, Лівобережної України, Поділля і Полісся. В його сфері були не тільки сакральні пам’ятки , а й навіть вітряки й звісно українське народне житло. Але безумовно головна його півстолітня праця присвячена вивченню та фіксації дерев'яних церков Лівобережної України.

Майже 100 років тому він та його учень Павло Жолтовський здійснювали експедиції українськими селами та містами, фіксуючи на фотоплівку та роблячи заміри та описи храмів. Це відбувалося напередодні початку тотального знищення церков. А дерев’яну церкву було легше знищити ніж муровану. То ж , як зазначає український архітектор та мистецтвознавець Віктор Вечерський, з понад 170 церков, які описав чи згадав Стефан Таранушенко у 1930-х роках, збереглися тільки 16! Вдумайтеся в ці страшні числа: з тільки описаних паном Таранушенком лишилося в 10 разів менше! А скільки гине зараз через недбалість та неохайність, і навіть… через байдужість.

Дерев’яні храми України мають бути збережені, про них треба дбати, робити правильні реконструкції та відновлювальні роботи. Українські дерев’яні храми - це наша унікальна спадщина, зв'язок з нашими предками та посил нашим нащадкам!

60 найцікавіший дерев’яний храм в Україні. Частина 1. Перші 30

Нижче пропоную до вашої уваги суб’єктивну (власну) збірку з фотографій, які я зробила у різні роки (2004-2023) (то ж вибачайте за інколи низьку якість)

1. Церква Святителя Миколая, 1428 р.

Середнє Водяне, Закарпатська область

Вважається найстарішою дерев’яною церквою в Україні

2. Церква Миколая Чудотворця, 1470 р.

Колодне, Закарпатська область

Церква в Колодному посідає друге місце в найстаріших дерев’яних церков України. Розташований храм на пагорбі в мальовничому закарпатському селі Колодне.

3. Церква Святого Духа, 1502 р.

Потелич, Львівська область

Найдавніший храм Львівщини стоїть на високому березі річки Телиці у селі Потелич

4. Церква Святого Духа, 1598 р.

Рогатин, Івано-Франківська область

Церква Святого Духа в Рогатині - яскрава представниця архаїчних пам'яток дерев'яної архітектури Галичини. У 2013 році була включена у список світової спадщини ЮНЕСКО.

За переказами в цій дерев’яній рогатинській церкві служив батько Настасі Лісовської, відомої світу як Роксолана, дружина османського султана Сулеймана І Величного

5. Церква Василя Великого, XVII ст.

Лікіцари, Закарпатська область

Цей дерев’яний храм Василя Великого - пам’ятка дерев’яного зодчества зведений у XVII ст. у найменшому селі за кількістю людей Закарпаття - Лікіцари! Храм побудований з ялини. Цей храм первісно був зведений у бойківському стилі. І зараз , не зважаючи на перебудову церкви у 1748 р., цей стиль ще можна помітити. В той період часу постраждало багато храмів, які перебудовувалися на новий лад, так що не тільки схід України перетерпів від масового будівництва російських «епархіалок», але і захід від австрійських так званих "терезіанок". Від першої споруди храму в Лікіцарах збереглися зруби стін та шатрові завершення верхів на нефом, бабинцем та східним об’ємом. Лікіцарський храм двозрубний (в одному об’ємі розташовані бабинець і нава ), тридільний На щастя, він має ґонтове покриття.

За статистикою, Лікіцари - найменше село Закарпаття, За переписом тут проживало 57 чоловік. А на 2019 рік тут і взагалі постійно проживало 12 мешканців. То ж Лікіцари навіть можна називати найменшим селом України.

Якщо буде нагода їхати у Лумшори на водоспади та «чани» чи на зустріч сонця на полонину Руну, обов’язково завітайте у маленьке карпатське село Лікіцари, щоб побачити пам’ятку національного значення!

6. Церква Святителя Миколая, 1604 р.

Нижня Апша, Закарпатська область

Гарна давня представниця мармароської готики, але чомусь незаслужено малопопулярна серед туристів, а дарма. Цю пам'ятку архітектури національного значення вартує відвідати.

В храмі тривали час працював музей народного побуту. 1969 року було влаштовано реставрацію. А вже 1994 року храм став діючим УГКЦ.

Більше фотографій та інформації про церкву в Нижній Апші тут >>

7. Церква Покрови Пресвятої Богородиці, 1645 р.

Кострина, Закарпатська область

Майже 500-річний храм в Кострині має низку цікавинок. Насамперед, збудований він був раніше ніж з'явився в Кострино. По-друге, вважається, що його стиль це - поєднання лемківської та бойківської архітектурних шкіл. А більше цікавої інформації про деревяну церкву можна дізнатися на окремій сторінці тут >>

8. Церква Святого Юра, 1656 р.

Дрогобич, Львівська область

Визначна пам'ятка галицької дерев'яної архітектури Юріївська церква в Дрогобичі. Цей дерев’яний храм - частина об'єкта Світової спадщини ЮНЕСКО з 2013 року. Всередині зберіглися унікальні розписи та іконостас XVII століття. Нині це не діюча церква, в її стінах діє музей.

9. Церква святого великомученика Дмитрія, 1674

Згорани, Волинська область

Дмитрівська церква в Згорянах має майже 350-річну історію і є однією із старовинних дерев'яних трьохчастних церков Волині. Окрема сторінка про церкву в Згорянах на Волині на сайті міститься тут >>

10. Церква Введення Пресвятої Богородиці, 1726 р.

Берислав, Херсонська область

На 2023 рік ця давня пам'ятка сакральної архітектури півдня України лишається під загрозою знищення через постійні массові обстріли рашистів, які хочуть знищити українську націю, українську культуру і пам'ятки України!

11. Церква св. Параскеви, 1730 р.

Козина, Тернопільська область

Рідкісна для Поділля архітектура Козинської церкви відноситься до хатнього типу. Більше інформації храм в Козині тут >>

12. Церква Святої Трійці, 1739 р.

Новий Білоус, Чернігівська область

13. Церква великомученика Георгія Переможця, 1747 р.

Седнів, Чернігівська область

Один з відомих деревяних храмів Лівобережної України - памятка національного значення церква св. Геогрія в Седневі.

Про храм та інші памятки Седнева можна прочитати тут >>

14. Церква св. архангела Михайла, 1764 р.

Дашів, Вінницька область

15. Церква Святої Трійці, 1764 р.

Драбівці, Черкаська область

16. Костел святої Анни, 1771 р.

Ковель, Волинська область

Унікальним в костелі святої Анни є двовежева форма храму, що притаманне більше для мурованої архітектури. Всередині встановлений відновлений бароковий вівтар з кінця XVIII ст.

17. Собор святої Трійці, 1772 р.

Новомосковськ, Дніпропетровська область

Єдиний збережений дев'ятидільний храм в Україні. Троїцький собор в Новомосковську зведений у стилі козацького бароко. Він вважається найбільшим дерев’яним храмом в Україні. Споруджений майстром Якимом Погребняком без жодного залізного цвяха.

18. Церква св. Архангела Михаїла, 1777 р.

Церква з села Шелестово, нині в скансені Ужгорода, Закарпатська область

19. Покрова Пресвятої Богордиці, 1777 р.

Пирогівка, Сумська область

20. Різдва Пресвятої Богородиці, 1779 р.

Тулинці, Київська область

Красива та не так давно відремонтована церква в Тулинцях церква - представниця так званого українського козацького бароко. Цей храм на Київщині має статус пам'ятки національного значення.

21. Церква Святого Воскресіння Господнього, 1789 р.

Лебедин, Сумська область

22. Церква Успіння Пресвятої Богородиці, 1765 р.

Волосківці, Чернігівська область

Успенська церква у Волосківцях - представниця так званого українського козацького бароко. Це п’ятизрубний храм був зведений у 1765 році на місці більш старшої церкви.

23. Церква Різдва Богородиці, 1793 р.

Друхів, Рівненська область

Перш за все храм в Друхові вражає досить нетиповим проектом як для православної церкви. Тут і базилікальний композиційний устрій, а головний фасад прикрашають дві симетричні вежі, тим самим більш притаманний рисам західної традиції . Друхівська церква - пам'ятка архітектури місцевого значення.

24. Кірха, 1880 р. - німецька церква на Поліссі

Сорочень, Житомирська область

Насправді, ця кірха в селі Сорочень - зараз це вже унікальна споруда. По-перше, таких кірх на Поліссі лишилося мало, а побудованих з дерева взагалі... одна? Для будівництва працелюбні німці використали дубові дошки, називали дуб - залізним деревом, через його міць. А що тепер? Невже кане в Літу ще одна сторінка багатонаціональної історії нашої країни про німців колоністів, які мешкали не тільки на півдні країни, а ще й на Поліссі! А унікальна споруда має всі шанси зникнути через людську недбалість та байдужість ;( А колись це була найбільша кірха, яка могла вмістити 200 вірян! Всередині споруди збереглися балкони, але все це в аварійному стані. Як видно на фотографії дах провалюється. Але це ж не проблема насправді підлатати споруду? Таку унікальну культову споруду!

25. Церква Воздвиження Чесного Хреста Господнього, 1884 р.

Опорець, Львівська область

Церква в Опорці - пам’ятка архітектури бойківської традиційної школи. Ця тризрубна церква була побудована в 1844 році зі смерекових брусів на кошти німецьких баронів Гредлів, чий чудовий, але занедбаний палац розташований у Сколе

26. Церква Успіння Богородиці, 1890 р.

Стара Талалаївка, Чернігівська область

27. Церква Святителя Макарія

Київ, Татарка

На вигляд Макарівська церква на Татарці – це звичайний храм, побудований за типовим єпархіальним проектом. Але насправді, не все так просто. На жаль, це єдиний старий (більше ніж 100-річний) дерев’яний храм Києва, що зберігся до наших днів. Церква на Татарці була закладена та освячена на честь 400-річчя дня пам’яті священномученика Макарія, митрополита Київського та Всєя Русі. Мощі цього святого нині зберігаються у Володимирському соборі.

28. Церква апостола Іоанна Богослова, 1902 р

Косаківка, Вінницька область

У часи будівництва та перероблювання українських церков за новими типовими проектами синодального (єпархіального стилю), майстрам в Україні доводилося вигадувати так, щоб церква набула хоч якоїсь особливості. Майстрам при зведенні Косаківської церкви це вдалося. Одна з найгарніших «єпархіалок» Поділля.

Більше фотографій та інформації про церкву в Косаківці тут >>

29. Костел з Язлівчика

Львів, "Шевченківський Гай"

Ця красива католицька капличка була зведена у 1936-1937 рр. в стилі модерн за проектом Стефана Зассовського у селі Язлівчик. За часи радянської окупації споруду використовували як склад та архів. А от вже в часи Незалежності, колишній костел виявився мешканцям непотрібний, хоча являв собою цікаву пам’ятку архітектури. Через повну відсутність в селі католицької громади та байдужість мешканців, костел поступово перетворювався на руїну. А в Україні не так багато вже зберіглося дерев’яних костелів. І цей би міг зникнути! Але споруді пощастило потрапити до львівського скансену, а от мешканці Язлівчика втратили гарну культову та туристичну принаду. Тепер Язлівчик мандрівникам, що подорожують пам’ятками Львівщини нецікавий. Більше інформації прочитати про костел можна прочитати на сторінці Язлівчик >>

30. Покрова Пресвятої Богородиці, 1800 р.

Бородані, Київська

Завершу першу тридцятку рідною Київщиною та представницею раннього періоду української дерев'яної архітектури, так званого клітського типу, тобто народного. Хоча церкву звели 1800 року. Слід нагадати, що закон про єпархіальні храми був прийнятий Храм є пам'яткою архітектури національного значення. Більше інформації продеревяний храм Покрова Пресвятої Богородиці в Бородані можна прочитати на наступній сторінці >>

Якщо у вас виникли зауваження чи власні враження, ви їх можете висловити на сторінці в Фейсбуці тут>>

Sightseeing. Цікаві місця Корисні посилання

Для більш детального вивчення рекомендую ознайомитися зі статтею на Вікіпедії ось тут >>

Також з цими двома сайтами, на яких зібрані найбільша кількість дерев’яних храмів в Україні:

Усі дерев’яні храми, що опубліковані на моєму сайті, можна знайти за тегом «Дерев’яні храми»

Текст та фото Landmarks.in.ua